Végszerelékek, etetési módszerek
2009.08.18. 17:01
Az alábbiakban az általam használt kedvenc végszerelékeket gyűjtöttem össze. Azt, hogy ezek közül melyik végszereléket használom, a megcélzott halak, a nálam lévő etetőanyag, a halak kapókedve, a meghorgászott távolság és sok egyéb apróság is befolyásolja.
Alapvetően háromféle módszerrel juttatható be etetőanyag a halaknak:
- Etetőkosárban
- PVA termékekkel
- Csalitól függetlenül bedobva
Koncentrált etetést legkönnyebben etetőkosár alkalmazásával alakítható ki (feltételezve hogy nem behordós módszerrel alakítjuk ki az etetést). Előnye hogy szinte bármilyen általam használt csali bejuttatható vele. A legnagyobb hátránya az, hogy minden esetben szükségünk van kisebb-nagyobb mennyiségben etetőanyag használatára.
Az etetőkosarat a csali típusa és a meghorgászandó távolság függvényében tudjuk kiválasztani.
- Csonti és giliszta használata esetén csontikosarat használok. Ebből a kedvencem a FOX távdobó csontikosár, melyet 28g-os méretben használok. A meghorgászott távolság függvényében mind az in-line mind a fix kosarat használom, előbbit távolabbi dobások esetén, míg utóbbit a közelebbi helyek eléréséhez. Az in-line kosaras végszerelék hajlamosabb a gubancolódásra, míg a fix kosaras változatot gubancgátló csővel szerelem, így gyakorlatilag gubancmentes megoldás.
- Etetőszúnyog, kukorica, kender vagy egyéb szemestakarmány, illetve mikropellet bejuttatására alkalmas etetőkosár a hagyományos feederkosár. Ebből szintén két típust használok, a két végén nyitott kosarat és a drótos feederkosarat. A meghorgászott hely vízmélysége illetve az áramlás ereje határozza meg, hogy melyik mellett döntök. Mély vízben illetve erős vízáramlásnál a kétvégén nyitott kosár a jobb megoldás, míg sekély vízben és lassú áramlás mellett a drótos feederkosarat használom. Mindkettő közös hátránya, hogy csak gubancgátló csöves változatban tudom szerelni, így távoli dobások esetén nem alkalmazhatóak.
- Kukorica, magmixek és pellett használata esetén a method-feeder kosarat használom. Ebből a típusból nekem a KORDA talpólmos kosara vált be 1 unciás (28g-os) változatban. Nagy mennyiségű etetőanyagot képes bejuttatni, a megtöltött kosár 65-75 gram között mozog. Ez azt jelenti, hogy 1 kg etetőanyagot 24 dobással bejuttathatunk. 2 botot használva az etetésen ez kb. 2 órára elég. Egy egésznapos horgászat során tehát tekintélyes mennyiségű, mintegy 3-5 kg etetőanyag vihető be folyamatosan az etetésre.
Leggyakrabban a fenti szerelékeket alkalmazom, azonban vannak esetek, mikor ezek használatát valamely tényező korlátozza. Ilyen tényezők lehetnek:
- A túlzott mennyiségű törpeharcsa vagy fehérhal. Ezeket az etetőanyag használata odavonzza illetve ott tartja az etetésen.
- Az erős vizinövényzet. Itt a nagymératű, illetve gubancgátlóra szerelt etetőkosár könnyen elakadhat.
- A tavaszi felmelegedő vizekben a halak alacsony kapókedve. Itt a szükséges csali mennyisége elenyésző, viszont a vízbe bevágódó szerelék indokolatlanul ijeszti el a halakat az etetésről.
- A nyári és őszi időszak a másik véglet, amikoris az etetést még a legnagyobb mennyiséget bejuttatni képes method kosarak sem tudják szinten tartani. Ekkor érdemes a szereléktől függetlenül bejuttatni a többletmennyiséget.
Ha kis mennyiségű etetőanyagot akarunk koncentráltan elhelyezni a horog mellett, akkor célszerű a PVA-termékek használata. Az előbb felsorolt szerelékek közül mindhárom kiválatható ezekkel:
- Csontikosár helyett sűrű hálóba töltött csonti és forrázott csonti 50-50 százalékos keverérék használom. Ez a felmelegedő vizeken, illetve akadós terepen vált be. Tavasszal jelentősen túlaromásítva készítem a PVA-csomagokat, alkoholos aromát használva.
- A hagyományos feederkosár helyett Stick-Mix és PVA-háló felhasználásával készítek etetőrudakat. A másik helyettesítési lehetőség, ha az etetőanyagot vagyunk kénytelenek elhagyni, hogy PVA-szlagon, illetve PVA-hálóban etetőanyag nélkül juttatjuk be a pelletekből álló csalinkat a horog mellé. Ennek a módszernek a nagy hátránya, hogy mellőznünk kell a magvakat az etetésünkről, mivel ezek víztartalma oldja a PVA-t. Léteznek ugyan PVA-barát szemestakarmányok a horgászbpoltokban, de ezek egyenlőre horrorisztikus áruk miatt kiesnek a hobbi-peca költségvetési keretéből.
- A nagy mennyiségű etetőanyag is bejuttatható PVA segítségével. Itt a leginkább a PVA-zacskók válnak be, melyekbe a method-feederek kapacitásával azonos mennyiségben jutatható be a csali. Ennél a módszernél azonban megintcsak sokkal gazdaságosabb, és hatékonyabb a szereléktől függetlenül bejuttatni a csalit.
Amennyiben a végszerelék kiemelése nélkül akarunk az etetésünkre utánpótlást bejuttatni, szintén többféle lehetőségünk van:
- Használhatunk csúzlit az etetőanyag bejuttatására. Itt a pontosság jelentős mértékben romlik, így az etetésünk a meghorgászandó távolság függvényében lesz egyre kevésbé koncentrált. A koncentráltság némiképp javítható, ha valamilyen tömörítőanyagot (etetőanyag vagy föld) használunk a csali bejuttatásához.
- A nagy távolságban történő koncentrált etetés leghatékonyabb módja az etetőrakéta használata. Ezzel mind szemestakarmányt, mind pelletet, mind ezek keverékét könnyen bejuttathatjuk. Élőcsali bejuttatására azonban kevésbé alkalmas a módszer.
Ugyanazon a vizen is tud tehát változni a célravezető etetési módszer. Hiába ülök le a megszokott helyemre, ha a megváltozott viszonyokhoz nem alkalmazkodom a végszerelékem és az etetési módszerem adaptálásával, a kapások száma hektikusan változhat egy hosszabb időszakon belül.
Bár az ember törekszik a minél nagyobb halak megfogására, a finomszerelékes horgászat varázsa szerintem továbbra is abban rejlik, hogy az egyéb módszereknél gyakoribb kapásokat tudunk elérni.
Én arra törekszem, hogy a felszerelésem érzékenységét úgy állítsam be, hogy bármely körülmények között átlag félóránként tudjak kapást elérni. Amennyiben a jólismert helyeim egyikén horgászom, a kiindulási alap a legutóbb használt szerelék, illetve az ehhez minél nagyobb mértékben azonos szerelék, amennyiben mondjuk az eltérő csali miatt ugyanaz nem alkalmazható.
Amennyiben az etetés beindulását követően a kapások gyakorisága elmarad az ideálistól, akkor a szerelék finomításával váltok egy kategóriát lefelé. A kis hal is jobb mint a semmi elve alapján így élménydús marad a horgászat, mégha nem is fogok kapitális egyedeket.
Abban a szerencsés helyzetben, amikor az etetés "forr" a sok haltól, bátran válthatunk durvább végszerelék és nagyobb csali irányába, ezzel szelektálva a nagyobb egyedeket.
Amennyiben az etetés egy ideig jól működik, majd hirtelen kapás nélkül maradunk, érdemes egyik botunkkal azonnal egészen finom szerelékre váltani, és megvizsgálni, nem lepték-e el az etetésünket a fehérhalak vagy esetleg a törpeharcsa. Ha ez a helyzet, érdemes leállnunk az etetőanyag használatával, és az etetés centrumától kíjjebb, más etetési módszerrel menteni a menthetőt. Végső esetben, ha továbbra is csak "szeméthalat" fogunk, adjuk fel az etetést, és keressünk új helyet. Kivéve, ha törpepaprikás az aznapi menü...
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.